Jedna czy dwie bramy do garażu dwustanowiskowego?

Nasz tryb życia wymaga sprawnego i szybkiego przemieszczania się – do pracy, do szkoły, na zajęcia dodatkowe, na zakupy. Jeden samochód w rodzinie już nie wystarcza. Podczas budowy domu planujemy zatem garaż na dwa stanowiska stawiamy sobie pytanie: co wybrać – jedną większą bramę czy dwie mniejsze?

drzwi Jedna brama usługi Dwie bramy

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy wiedzieć, jak będzie usytuowany nasz garaż. Jeśli jest częścią domu, musimy zadbać o jego izolację.

  • Jedna duża brama, np. o wymiarach 5000 x 2250 mm, będzie miała lepszy współczynnik przenikania ciepła niż dwie mniejsze bramy o wymiarach 2500 x2250 mm.
  • Jednak w codziennej eksploatacji dwie bramy mogą się okazać bardziej korzystnym rozwiązaniem. Przy codziennym wyjeżdżaniu i wjeżdżaniu do garażu będziemy każdorazowo otwierać tylko jedną, mniejszą bramę, co ograniczy straty ciepła. 
  • Zakup dwóch bram i napędów wiąże się z większym wydatkiem, lecz przy częstym otwieraniu bram pozwoli na późniejsze oszczędności.
  • Jeśli garaż jest odrębnym budynkiem i jego izolacja cieplna nie ma znaczenia, lepszym i  tańszym rozwiązaniem będzie jedna większa brama.