„Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie.”
Arystoteles
Emisja CO2, za którą odpowiadają między innymi zakłady produkcyjne, przyczynia się do wzrostu temperatury powierzchni Ziemi, a przez globalne ocieplenie topnieją lodowce. Powszechna wycinka lasów odpowiada za spadek populacji zwierząt a w miastach do narastania zjawiska smogu. Przesadna eksploatacja surowców naturalnych sprawia, że w przyszłości będziemy musieli zmienić naszą dietę, nawyki, a nawet styl życia.
Dlatego niezmiernie ważne jest wprowadzanie zmian na rzecz ochrony środowiska. Na szczęście nawyki związane z ekologią coraz częściej znajdują miejsce w naszej codziennej rutynie nie tylko w domu ale też w pracy. Warto te zasady przypomnieć:
- Mniej plastikuNiestety, plastik to realny problem naszej planety. Jest produkowany na wielką skalę i wręcz zalewa ziemię. Zatem zamiast butelkowanej wody mineralnej można zakupić dzbanki filtrujące. Zamiast plastikowych kubków przy dystrybutorach wody, umieścić papierowe lub poprosić pracowników, żeby nalewali wodę do szklanek czy kubków.
- Oszczędzaj wodęKorzystaj mądrze z kranów i spłuczek aby zmniejszyć zużycie wody. Starajmy się nie myć naczyń pod bieżącą wodą, a zmywarkę włączajmy dopiero wtedy, kiedy będzie pełna.
- Oszczędzaj papierW biurach zużywa się mnóstwo papieru z czego 20% nie jest potrzebne. Warto zakupić taki, który pochodzi z recyklingu. Jeśli możesz drukuj wszystko dwustronnie. Notujmy na małych karteczkach. Jeśli coś się źle wydrukuje i zmarnujemy jedną ze stron, korzystajmy z drugiej, nie wyrzucajmy jej od razu do kosza.
- Segreguj śmieciKażdego roku produkujemy coraz więcej odpadów. Warto wyposażyć miejsca pracy w kosze do segregacji śmieci, do których osobno można będzie wrzucać szkło, plastik, śmieci organiczne i papier. Dzięki temu wiele śmieci będzie mogło być poddanych recyklingowi i ponownie wykorzystanych.
- Oszczędzaj energięZużywamy mnóstwo energii elektrycznej, co również jest niebezpieczne dla środowiska. Warto zadbać o to, by wszystkie urządzenia, z których nie korzystamy stale, były wyłączone – najlepiej odłączone z gniazdek. Wychodząc z pomieszczenia na dłużej wyłączmy oświetlenie i komputer. Sprawdźmy ustawienia monitora. Gdy laptop czy telefon się naładują, nie zostawiajmy ich niepotrzebnie podpiętych do ładowarek. Warto również wymienić oświetlenie na energooszczędne i na tyle, na ile to tylko możliwe, korzystać z dziennego światła.
- Ogrzewanie pomieszczeńDbaj o to, by temperatura była stała, a kiedy wychodzisz z biura, zmniejsz ją. Kiedy działa ogrzewanie nie otwieraj drzwi oraz okien, nie rób przeciągów. Pomieszczenia wietrz krótko ale intensywnie. Przed wyjściem z pracy sprawdź, czy okna są zamknięte. Nie wybieraj skrajnie niskich ustawień klimatyzatora.
Dzięki wdrażaniu działań proekologicznych w przedsiębiorstwie przyczyniamy się do ograniczenia liczby odpadów, zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, ale również redukcji kosztów i poprawy naszego wizerunku firmowego.
Energia odnawialna, czyli taka, która działa samoistnie, a dodatkowo pozytywnie wpływa na ekologię naszego domu - Ziemi. Prócz waloru ekologicznego istnieje jeszcze ten ekonomiczny ponieważ wiatr, słońce i woda są za darmo.
Źródła wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych emitują niewielką ilość gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do powietrza. Oznacza to mniejszy ślad węglowy i ogólny pozytywny wpływ na środowisko naturalne.
Dzięki energii odnawialnej pomagasz zmniejszyć częstość występowania tych zanieczyszczeń i przyczyniasz się do poprawienia ogólnej sytuacji zdrowotnej atmosfery oraz społeczeństwa.
Ogniwa fotowoltaiczne – zasada działaniaW największym skrócie zasada działania paneli fotowoltaicznych polega na tym, że światło padające na ogniwo fotowoltaiczne jest pochłaniane przez krzem, co w konsekwencji wprawia elektrony w ruch, powodując przepływ energii elektrycznej. Pamiętać należy, że w przypadku paneli fotowoltaicznych nie mówimy tylko o zespołach ogniw, ale o całym systemie do którego wchodzą inwerter/falownik, liczniki produkcji i zużycia energii i okablowanie.
Instalacje fotowoltaiczne - zaletyFotowoltaika jako odnawialne źródło energii oprócz tego, że jest ekonomiczna, ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję, ma jeszcze wiele innych korzyści.
Rola słońca jest nie do przecenienia. Bez niego nie byłoby życia na Ziemi. O tym wie każdy, kto skończył podstawówkę. Jednak, czy każdy wie, że to właśnie energia słoneczna jest tą współcześnie najłatwiejszą do przetworzenia i najbardziej korzystną, jeśli chodzi o ergonomię.